Budowa domu rodzinnego – tradycje, rytuały, obrzędy

Architektura wsi jest wyrazem dziedzictwa narodowego. W dużej mierze rozwijała się niezależnie od architektonicznych mód panujących na obszarach miast. Zasadą budownictwa wiejskiego były użyteczność i praktyczność rozwiązań technicznych, wynikające z doświadczeń wielu pokoleń i miejscowej tradycji.

Perebory- skarby sztuki tkackiej

Perebory, nazwane także przez ludność wiejską perebowrami, priborami, zaborami, wyborami, pasamonami to oryginalny ornament tkacki wykonany techniką wybierania, tworzący pasowy wzór, w którym partie deseniowe tkane są jednocześnie z gładkim płótnem, wykonywany na terenach północno-wschodniej Lubelszczyzny i wschodniej części obecnego województwa podlaskiego.

Dobrego i karczma nie zepsuje…

Już od zarania dziejów karczmy stanowiły nieodłączny element polskiego krajobrazu. Były miejscem rozrywki, spotkań towarzyskich i odpoczynku po męczącej podróży.

Wielkopolskie smaki

Wielkopolska to kraina historyczna położona w zachodniej i środkowej części Polski, głównie w dorzeczu Warty oraz częściowo środkowej Odry i dolnej Wisły.

Bojkowie – dawni mieszkańcy Bieszczad

Bojkowie to grupa etniczna pochodzenia rusińskiego i wołoskiego, sąsiadująca od wschodu z Hucułami, a od zachodu z Łemkami, która w przeszłości zamieszkiwała teren całych Bieszczad i część Zakarpacia. W czasie II wojny światowej większość Bojków wysiedlono w głąb ówczesnego ZSRR, reszta rozproszyła się po Polsce. Dzisiaj zasiedlają oni tereny Ukrainy.

Karaimi – najmniej liczna mniejszość w Polsce

Są najmniejszą mniejszością narodową w Polsce. Choć z naszym krajem są związani od XIV wieku, wciąż wielu Polaków nie ma pojęcia o ich istnieniu. Karaimów – bo o nich mowa, żyje dziś wśród nas około 200.

Śladami polskich Tatarów

Tatarzy są obecni w Polsce od ponad sześciu wieków. Niegdyś grupa ta miała znaczący wpływ na życie społeczne, gospodarcze i militarne naszego kraju. Obecnie poza miejscami największych skupisk tatarskich mało kto pamięta o ich istnieniu.

Frikasë, Płaczëbóg i gwiżdze czyli tradycje kaszubskie od kuchni

Gdy jedziemy na Kaszuby, pierwsze co rzuca się w oczy to nazwy miejscowości pisane często w dwóch językach – polskim i kaszubskim. Jednak nie tylko język jest tu wyróżnikiem. W dalszej części rozmowy z Magdaleną Trzaską – o tradycjach, kuchni i symbolach kaszubskich opowiada Mateùsz Titës Meyer z Fundacji Kaszuby.

Kupcy, szpiedzy, rzemieślnicy – historia Ormian w Polsce

Gdyby zapytać zwykłego obywatela z czym kojarzy mu się Armenia być może, po ostatnich głośnych wydarzeniach głównymi odpowiedziami byłyby tragiczne karty w historii Ormian – wojna z Azerbejdżanem i ludobójstwo Ormian z 1915 r. Gdyby pytać dalej – od jak dawna są w Polsce Ormianie – na pewno podstawowymi skojarzeniami byłyby trzy ostatnie dekady.

Kontakt