Kontakt
O nas

Usługi

Powierzchnie do wynajęcia: Sala Odczytowa, Sale konferencyjne

 

Gmach Główny – Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi 

Siedzibą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi  jest gmach, w którym do 1951 roku mieściło się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa powstałego pod koniec XIX w. Z jego inicjatywy gmach gruntownie przebudowano w latach 1884-1887. Powstało wówczas jedno z najpiękniejszych wnętrz na Krakowskim Przedmieściu – Sala Odczytowa, w której do dziś odbywają się konferencje i wydarzenia kulturalne. W oficynie Biblioteki mieściły się Pracownie Fizyczna i Chemiczna, w których w latach 1890-1891 wykonywała swoje pierwsze doświadczenia, przyszła laureatka Nagrody Nobla, Maria Skłodowska-Curie. Niestety kres świetności Muzeum położyła druga wojna światowa. Budynek został dwukrotnie spalony, w wyniku czego uległo zniszczeniu ok. 10 tys. eksponatów. Gmach został odbudowany w latach 1946-1954. W latach 1955-2019 był siedzibą Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego. Obecnie mieści się w nim Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, który pielęgnuje tradycje Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.

 


 

 

Sala Odczytowa

Najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem gmachu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest dwukondygnacyjna Sala Odczytowa, powstała w latach 1884-1887, według projektu Wincentego Rakiewicza, na potrzeby Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. W 1913 r. nasza dwukrotna noblistka, Maria Skłodowska-Curie miała tu swój wykład. Po zniszczeniach wojennych pomieszczenie zostało zrekonstruowane w latach 1947-1954, według projektu Beaty Trylińskiej. Sala należy do największych i najpiękniejszych na Krakowskim Przedmieściu – powierzchnia Sali to około 280 m2, w kształcie prostokąta o wymiarach 12,0×23,5 m. Oświetla ją 10 wysokich arkadowych okien. Posiada ok. 200 miejsc siedzących, nowoczesny sprzęt audiowizualny i klimatyzację. Odbywają się w niej konferencje, wykłady, uroczyste gale, wesela i inne imprezy kulturalne.


 

 

Sala konferencyjna Marii Skłodowskiej-Curie (parter)

Jednym z najokazalszych wnętrz parteru jest obszerna i widna sala, ozdobiona wysokim sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Przed drugą wojną światową mieścił się tutaj Gabinet Fizyczny Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Sala przystosowana jest do wykładów i kameralnych spotkań autorskich. Lokalizacja na parterze sprawia, że jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Posiada 50 miejsc siedzących. Powierzchnia około 80 m2 w kształcie prostokąta o wymiarach: 5,5×14,5 m. Istnieje możliwość dowolnej aranżacji – stałe wyposażenie Sali to 16 mobilnych składanych stołów o wymiarach 160×80 cm oraz 50 krzeseł.


 

 

Hol na pierwszym piętrze

Znakomite zaplecze imprez kulturalnych, które odbywają się na Sali Odczytowej, stanowi hol na pierwszym piętrze. Głównym motywem dekoracyjnym wnętrza są kolumny z zielonego marmuru kieleckiego. Tę stylową przestrzeń można również wykorzystać jako galerię wystawową, miejsce pod stoiska reklamowe lub na potrzeby cateringu. Hol posiada wygodną komunikację z pozostałymi poziomami gmachu, a także z szatnią, sanitariatami i przestronną loggią. Powierzchnia holu to około 120 m2 o wymiarach 9,5×12,5 m.


 

Loggia

Dwupiętrowe galerie arkadowe gmachu są jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów Krakowskiego Przedmieścia. Zostały zaprojektowane w latach 1820-1821 przez znakomitego architekta Piotra Aignera, na wzór rzymskiego Teatru Marcellusa. Na piętrze mieści się obszerna loggia, z której roztacza się szeroki widok m.in. na Plac Zamkowy i Skwer Hoovera. Może ona stanowić doskonałe miejsce do organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, a także może być uzupełnieniem przestrzeni z Salą Odczytową. Powierzchnia około 240 m2 – długość tarasu to około 48 m oraz szerokość 5,5 m która zwęża się na całej długości do 4,3 m.


Arkady


 

Wyposażenie dodatkowe

Możliwość wynajęcia profesjonalnego podestu scenicznego o powierzchni 20 m2 i wysokości 0,6 m (możliwość dowolnego ustawienia – moduły sceniczne o wymiarach 1×2 m).



Informacja i rezerwacja:

poniedziałek – piątek w godz. 9-15
e-mail: rezerwacja@nikidw.edu.pl



Do pobrania
Wniosek o rezerwację
Regulamin najmu powierzchni NIKiDW



Adres:
 Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi,
ul. Krakowskie Przedmieście 66,
00-322 Warszawa

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi