Kontakt
Wydawnictwa

Bajki podlaskie

Bajki ludowe z Podlasia i Suwalszczyzny

Na tej stronie internetowej możecie wysłuchać nagrań z bajkami i legendami, na podstawie których Justyna Bednarek napisała swoje bajki. Przeczytacie je w książce pt. „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna” wydanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Oprócz bajek, w książce znajdziecie piękne ilustracje Macieja Szymanowicza.

Bajki, o których piszemy opowiedzieli bajarze pochodzący z terenów Podlasia i Suwalszczyzny. Wśród nich znaleźli się Maria Chazbijewicz, Krystyna Cieśluk, Anna Fionik, Zofia Gibowicz, Dorota Halicka, Marcin Halicki, Teresa Harasiuk, Wacława Kapłanow, Halina Kochańska, Józef Murawski, Weronika Wolańska i Anastazja Sidor. Pieśni zaśpiewali Małgorzata Makowska i Marcin Lićwinko.

Bogata treść bajek – tych oryginalnych oraz opracowanych literacko przez Justynę Bednarek − przedstawia życie, wierzenia i obyczaje mieszkańców pochodzenia polskiego, białoruskiego, litewskiego, tatarskiego oraz ze wspólnoty wyznaniowej staroobrzędowców. Pokazują one  jak wyglądało i czym charakteryzowało się życie na dawnej podlaskiej i suwalskiej wsi.

W książce zamieściliśmy kody QR, które odsyłają bezpośrednio do strony internetowej z nagraniami, na podstawie których powstała dana bajka. To wszystko po to, abyście samodzielnie mogli posłuchać niesamowitych opowieści, zarówno po polsku jak i w wersji gwarowej, czy języka danej mniejszości etnicznej, w jakim opowiadana jest bajka. Usłyszycie zatem gwary z regionu Goniądza, Lipska, Wiżajn, terenów od Puszczy Augustowskiej po Puszczę Białowieską, oraz tę starowierską. Ponadto usłyszycie jak brzmią języki białoruski i litewski, którymi na co dzień posługują się Białorusini i Litwini zamieszkujący tereny województwa podlaskiego.

Korzystając z tej strony internetowej zauważycie, że tytuł danej podstrony z nagraniami jest taki sam jak tytuł bajki w książce, podczas gdy samo nagranie ma już inny tytuł. To dlatego, że dla nagrań zachowaliśmy oryginalne tytuły, czyli te, którymi posługiwali się bajarze w swoich opowieściach. Co więcej, usłyszycie, że niektóre nagrania różnią się nieco od treści bajek z książki. Justyna Bednarek, słuchając tych samych materiałów co Wy, nadała im literacki kształt ośmiu przepięknych bajek.

Zauważycie również, że niektóre bajki w książce są dłuższe niż nagrania, posiadają bohaterów i motywy, których tu nie znajdziecie. Z wyprawy na Podlasie i Suwalszczyznę przywieźliśmy ponad dwadzieścia nagrań, z których część zawierała opowieści, wspomnienia rodzinne, ciekawostki. Chociaż Justyna Bednarek wykorzystała je wszystkie, tu zamieszczamy tylko te, które są w formie tradycyjnej bajki, jaką nie raz opowiadali Wam rodzice i dziadkowie.

Mamy nadzieję, że załączone nagrania sprawią Wam wiele radości!

O Marku, co był sprytny i szybki oraz jego synku Wasiloku

Zmyślna dziewczyna i zalotnicy

O Wasylu co się wilka nie bał

O ptakach i duszach

Dobre i złe miejsca nad Biebrzą

O krasnoludkach

Kołysanka pt. “Luli luli luli”

Piosenka dziecięca z Suwalszczyzny pt. “Trzy indyki”

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi