Kontakt

Dzień Kobiet w Instytucie na „piątkę”!

9 marca już po raz piąty obchodziliśmy w Instytucie Dzień Kobiet na Ludowo. Pogoda muzyka i atmosfera były wspaniale. Ilość gości, po raz kolejny, bardzo mile nas zaskoczyła.

Wydarzenia organizowane przez NIKiDW cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Warszawy oraz turystów. Nie inaczej było w ostatnią sobotę, kiedy to świętowaliśmy „Dzień Kobiet na Ludowo”. Słoneczna pogoda sprawiła, że Trakt Królewski zapełnił się spacerowiczami i turystami. Bardzo wielu z nich odwiedziło budynek NIKiDW.

Na dolnym hallu budynku „królowały” warsztaty z tworzenia naturalnych kosmetyków, lepienia z gliny oraz organizacji tradycyjnego stołu świątecznego. Pierwsi chętni przybyli jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem i towarzyszyli nam aż do zakończenia wydarzenia. Nie mniej oblegane były stragany z tradycyjną, ręcznie malowaną, ceramiką oraz kwiatami z kolorowego papieru. Pełni obrazu dopełniały stoiska z rękodziełem ludowym i tradycyjnymi potrawami przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.

Na piętrze na naszych gości czekały ciasta, pierogi i dania na gorąco – dzieła tradycyjnej sztuki kulinarnej. Nie zabrakło też atrakcyjnego rękodzieła dla pań – biżuterii z naturalnych materiałów oraz bursztynu bałtyckiego. W rozmowach z twórcami można było się dowiedzieć jak powstają te małe dzieła sztuki, a także zobaczyć zatopione w bursztynie przed milionami lat owady, a nawet nie lada rzadkość – „uwięzioną” tam kropę wody. Dla porządku, dodać należy, że stoisko z wydawnictwami Instytutu, również nie narzekało na brak zainteresowania.

Na Sali Odczytowej przygotowaliśmy specjalny program artystyczny. Na scenie, przed licznie zgromadzoną publicznością, występowały zespoły i kapele ludowe. Całość występu była transmitowana bezpośrednio na wyeksponowanym na zewnątrz telebimie. Czas wypełniony dobrą muzyką, atrakcjami i tradycją minął bardzo szybko, ale już za rok zapraszamy na następny Dzień Kobiet na Ludowo.

Fot. Kinga Rogalska

 

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi