Już na wejściu goście mieli okazję poznać smak wspaniałych wędlin, miodów i octów owocowych dostarczonych przez lokalnych wytwórców oraz podziwiać przepiękne ozdoby ceramiczne. Na dolnym holu naszego budynku odbywały się warsztaty z wyplatania koszyczków, w sam raz na sobotnie święcenie pokarmów, tworzenia palm wielkanocnych oraz opolskich kroszonek. Na Opolszczyźnie wielkanocna tradycja zdobienia jajek ma ponad 1000 lat. To arcydzieło wykonane na kruchej skorupce jajka techniką rytowniczą. Polega na wydrapywaniu na ufarbowanych jajkach tradycyjnych wzorów kwiatowych. Dla Opolszczyzny charakterystycznym motywem są niezapominajki.
Dużą atrakcją naszego Jarmarku był również wykład „Wiejski stół – tradycja i nowoczesność w jednym. Aranżacja stołu z jedzeniem wielkanocnym”, który poprowadziła Paulina Pietrusik z Kodnia.
Na górnym holu twórcy ludowi prezentowali swoje wyroby. Można było kupić: pisanki łemkowskie, krzczonowskie, kroszonki oraz jaja zdobione techniką batikową, jak również piękne haftowane obrusy, serwety, kosze wiklinowe, wyroby tkackie, rzeźby, kolorowe drewniane ptaszki, tradycyjne palmy wielkanocne i wiele innych przedmiotów, które można wykorzystać do dekoracji świątecznego stołu i nie tylko.
Stoiska kół gospodyń wiejskich oraz producenci wyrobów regionalnych oferowali swoje specjały. Oczywiście dominowały produkty, których nie może zabraknąć na świątecznym stole – wielkanocne baby, mazurki, biała kiełbasa, pieczywo, pasztety, tradycyjny żur, ekologiczne jaja i sery.
Muzycznym urozmaiceniem naszego wydarzenia był występ Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Jarmarku na liczne przybycie, a naszym wystawcom za piękną i smaczną prezentację stoisk.
Zapraszamy w przyszłym roku!
Fot. Kinga Rogalska