Kontakt
Na kulturę ludową składają się folklor i sztuka charakterystyczne dla społeczności zamieszkujących określone tereny. To część kultury narodowej – wspólnego dobra, tworzonego od wielu pokoleń. Nasi przodkowie przykładali dużą wagę do tego, by dawne obyczaje, obrzędy i wiedza o świecie nie odeszły w zapomnienie. Warto pójść w ich ślady i zachęcać dzieci do odkrywania własnych korzeni. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi pragnie włączyć się w tą piękną inicjatywę, przybliżając najmłodszym bogatą sztukę ludową w jej różnorodnej postaci.

Tradycja to cenna spuścizna pozostawiona przez naszych przodków. Za jej pośrednictwem możemy poznać własną tożsamość, korzystać ze starych mądrości ludowych oraz zdobyć informacje na temat życia i obyczajów innych pokoleń.
Dawniej kobiety na wsi, szczególnie w okresie zimowym, wspólnie przygotowywały ozdoby świąteczne, przędły, wyszywały, robiły wycinanki. Czynnościom tym zwykle towarzyszył śpiew i wesołe pogawędki. Tego typu zajęcia zbliżały ludzi. Dzieci z uwagą przypatrywały się pracy swoich mam czy babć i z radością w niej uczestniczyły. Wytwarzane w ten sposób wyroby rękodzielnicze miały swój niepowtarzalny charakter.

Także dziś bogactwo polskiego folkloru może stać się inspiracją do twórczego rozwoju naszych pociech. Sztuka ludowa, dzięki swej prostocie, bogatej kolorystyce i realizmowi jest bardzo przystępna dla dziecka. Jej treść jest zaczerpnięta z najbliższego otoczenia, widać w niej umiłowanie przyrody i radosny stosunek do życia. Wszystko to sprawia, że najmłodsi chętnie sięgają po jej wytwory. Warto więc wykorzystać ten potencjał, a możliwości jest bardzo wiele. Rozmowy z dziadkami, wspólne wykonywanie tradycyjnych ozdób świątecznych, wycinanek czy haftów – to nie tylko cenny czas spędzony w gronie rodzinnym, ale i przy okazji niezwykła lekcja historii.  Nic nie cieszy bardziej niż własnoręcznie wykonana zabawka, czy ulepiony z gliny kubek.

Narodowy Instytut Kultury zachęca młodych twórców do śledzenia naszej strony internetowej, na której będą umieszczane kolorowanki i inne materiały edukacyjne dla najmłodszych.


OBRAZY LUDOWE

Obraz „KOLĘDNICY” autorstwa Zdzisława Słoniny. Obraz wykorzystano na puzzlach wydanych przez NIKiDW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obraz „SIANOKOSY” autorstwa Marty Stasiowskiej-Walczak. Obraz wykorzystano na puzzlach wydanych przez NIKiDW.

 

 

 

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi