Kontakt

„Z Krainy Złotych Pól” po raz trzeci! Premiera najnowszego zbioru bajek ludowych

„O dudziarzu Szumigale i inne bajki ludowe. Wielkopolska” to trzeci tom serii  wydawanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Po podkarpackich, podlaskich i suwalskich, przyszła pora na niesamowite opowieści z „magicznej” Wielkopolski.

To właśnie tamtejsze, snute w gwarze opowieści, zebrał i nagrał zespół Instytutu. Najpierw gawędy trafiły do Marty Guśniowskiej – autorki książek dla dzieci. Ona z tych przekazów stworzyła przepiękne i mądre bajki zapisane językiem literackim, zrozumiałym już nie tylko dla mieszkańców Wielkopolski, ale dla czytelników z całego kraju. Później w te teksty wczytała się Paulina Wyrt – ilustratorka. Dzięki niej bajkowe opowieści nabrały kształtów, barw i życia.

 

Zgodnie z zamysłem całej serii „Z Krainy Złotych Pól” także ta publikacja została wzbogacona o wprowadzenia merytoryczne do bajek ludowych i regionu Wielkopolski, kody QR, dzięki którym można posłuchać oryginalne bajki ludowe w gwarze, mapę oraz wyjaśnienia regionalnych pojęć. Dzięki tym rozwiązaniom dzieci samodzielnie będą mogły zobaczyć, gdzie w Polsce znajduje się Wielkopolska, poznać lokalną gwarę, nieznane im przedmioty oraz niesamowite postacie z lokalnych wierzeń.

 

 

Zawarte w tej książce bajki tworzą wyjątkowy, rządzący się swoimi prawami świat. Na kolejnych stronach można  przez tę krainę wędrować odwiedzając wielkopolskie zamki zamieszkałe przez dobre duchy, bogatych, a złych panów i piękne panny, porywane przez zakochanych sąsiadów. Można spotkać tu wiele księżniczek i królewien – postaci lubianych przez dzieci i ludowych gawędziarzy.

 

W tej wędrówce Czytelnikowi nie raz zastąpią drogę rzucające czary wiedźmy  i macochy, pojawi się Pan Twardowski lub jakowyś diabeł (tak, diabelskiej roboty tu sporo). Ale nie ma się czego bać: zawsze pojawi się postać z wielką mądrością i czystym sercem, która wszelkie uroki zwalczy. Możecie w tej wędrówce natknąć się na gadające zwierzęta, na rodziny szukające świata bez biedy oraz na zakochanych wielkopolskich dudziarzy. Poznacie piękne przyjaźnie, zawiązujące się między ludźmi i zwierzętami, a także przekonacie się, że dobro zawsze popłaca i nie warto być złym człowiekiem. W tej podróży nie zabraknie także zdziwień i zaskoczeń. Bo oto okaże się, że sierotka Maryńka mieszka w Bukówcu Górnym, Biała Dama – w Zbąszyniu, a przygody znane z bajki o Jasiu i Małgosi przeżywają dwaj bliźniacy: Jaś i Kazio. Bajki Wielkopolski obfitują bowiem w wątki typowe dla całego kraju, które zawsze lokowane są w konkretnych  realiach tej magicznej krainy.

 

„Czas nam wyruszyć w drogę, poznać świat” – mówi jeden z bohaterów tej książki. Życzymy wszystkim Czytelnikom miłej wyprawy do bajecznej Wielkopolski!

 

 

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi