Andrzej Budz – muzyk absolutny!

Andrzej Budz to artysta wielowymiarowy. Muzyk, muzykant, twórca i rekonstruktor instrumentów pasterskich, ale nie tylko. Potrafi wykonać dudy podhalańskie, czyli tzw. kozę oraz skrzypce a’la Stradivarius. Jeden z bohaterów filmu dokumentalnego o twórcach ludowych na Podhalu wyprodukowanego przez TVP3 Kraków dla Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Tradycji nie da się przeliczyć na pieniądze…

Prezentujemy pierwszą z cyklu rozmów z laureatami 56. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Z Danielem Horoszczakiem z Łemkowskiego Zespołu Śpiewaczego Łastiwoczka z Przemkowa (wyróżnienie w kategorii Zespoły Śpiewacze) rozmawiali Elżbieta Osińska-Kassa i Mamadou Diouf.

Cymbały i cymbaliści

O zawiłej historii cymbałów w polskiej kulturze ludowej z profesorem Piotrem Dahligiem, etnomuzykologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Rafał Karpiński.

Co się kiedyś na wsi jadało…

Tradycje kulinarne są ważną częścią kultury i obyczajowości.. Przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności, wiedza oraz różne techniki produkcji i przetwarzania żywności, jak również obyczaje i kultura stołu są świadectwem rozwoju cywilizacyjnego, poziomu życia i statusu społecznego. Są znakiem regionalnej i narodowej odrębności, naszym dziedzictwem kulturowym.

Siła sąsiedzkiej pomocy

Wspólny obszar zamieszkania sprawia, że ludzie wchodzą ze sobą w różne relacje i zależności, kształtują się więzi społeczne, obyczaje i tradycja. W przypadku społeczności wiejskiej, która przez jakiś czas była izolowana od zewnętrznych wpływów widać to szczególnie.

Polskie tańce narodowe częścią naszej kultury

Polskie tańce narodowe wywodzą się z kultury ludowej, ale w trakcie swego rozwoju historycznego tak się zmieniały, że obecnie niewiele mają wspólnego ze swoimi wiejskimi pierwowzorami. Zachowały jednak cechy charakterystyczne dla regionu, z którego się wywodzą.

Kontakt